Zaznacz stronę

Przyjmując, że codziennie przesypiamy zalecane 8 godzin, nietrudno wyliczyć, że sen zajmuje aż 1/3 naszej doby. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wpływa on na nastrój, samopoczucie, a nawet zdrowie. Jaki materac do spania wybrać, by zapewnić sobie idealne warunki do efektywnego, głębokiego snu?

Spanie na kanapie a spanie na dobrym materacu

Czy spanie na rozkładanej kanapie lub narożniku, które za dnia stają się meblami rekreacyjnymi, jest korzystne dla zdrowia? Choć wiele współczesnych mebli wypoczynkowych dysponuje funkcją spania, są one przeznaczone raczej do sporadycznego korzystania z tej opcji. Dlaczego? Zobaczmy, jak spanie na nich może wpłynąć na higienę snu, a nawet na zdrowie – oto przykład, który to wyjaśni.

Najważniejszą funkcją każdej kanapy jest zapewnienie wygody podczas siedzenia. Jej konstrukcję przystosowano do podpierania ciała w pozycji siedzącej, a zatem jest dość twarda i odporna na uginanie. Co się dzieje, gdy się na niej położymy? Nasz ciężar rozłoży się równomiernie na całej powierzchni, a nie w jednym miejscu, jak to ma miejsce podczas siedzenia. W związku z tym kanapa niemal się nie ugnie pod naciskiem, więc nie będziemy jej dotykać całym ciałem, a jedynie jego fragmentami – pozostała część będzie niejako „zawieszona w powietrzu”. W efekcie mięśnie grzbietu pozostaną napięte przez cały czas spania, aby podtrzymać naturalny, łukowaty kształt pleców. Nie mają zatem szansy na odpoczynek i regenerację w czasie snu, dlatego rano odczuwamy ich ból.

Gdy śpimy na dobrym materacu dopasowanym do indywidualnych potrzeb, ten idealnie dopasowuje się do krzywizny ciała, podpierając je równomiernie na całej powierzchni. Mięśnie mogą się rozluźnić i odpocząć, zatem rano budzimy się bardziej wypoczęci.

Jak dobrać twardość materaca do własnych potrzeb?

To właśnie od stopnia twardości materaca zależy to, jakie podparcie zapewnia kręgosłupowi w czasie snu – jest to zatem parametr kluczowy dla komfortu i to od niego powinniśmy zacząć wybór. Są cztery standardowe klasy twardości, które różnią się od siebie zalecanym obciążeniem. Podział wygląda następująco:

 • H1 oznacza materac miękki dla osób do 60 kg,
 • H2 oznacza materac średnio miękki dla osób o wadze 60-80 kg,
 • H3 oznacza materac średnio twardy dla osób o wadze 80-100 kg,
 • H 4 oznacza materac twardy dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Aby precyzyjnie dopasować ten parametr do potrzeb, należy wziąć pod uwagę jeszcze dwa czynniki: wzrost oraz ulubioną pozycję spania. W tym pierwszym przypadku zasada jest prosta – im jesteśmy wyżsi, tym mniejszy nacisk wywiera nasze ciało na powierzchnię, na której leżymy. Możemy zatem wybrać miękki materac i się w nim nie zapadniemy.

Co do pozycji spania, przy leżeniu na płasko (na brzuchu lub na plecach) sprawdzi się twardy materac, a przy spaniu na boku – miękki. Umożliwi kręgosłupowi przyjęcie naturalnej, łukowatej pozycji i zapewni mu podparcie.

W przypadku materaca dla pary kluczowa jest różnica wagi między partnerami. Jeśli nie przekracza 30 kg, w zupełności wystarczy jeden materac o uśrednionym stopniu twardości. Gdy jest większa, lepiej postawić na dwa osobne materace, które będą lepiej spełniać potrzeby obu osób. Co ze szczeliną, która powstanie pośrodku? Wystarczy przykryć całość cienkim materacem nawierzchniowym, a pozostanie niemalże niewyczuwalna.

Jak wybrać materac? Przegląd dostępnych rodzajów

Jeśli wybór stopnia twardości już za nami, pora zastanowić się nad konstrukcją i materiałem wykonania materaca. Zobaczmy, jakie mamy możliwości.

Materace piankowe

Wykonane z pianki materace należą dziś do jednych z najpopularniejszych na rynku. Dlaczego? Są lekkie, elastyczne i dostępne w wielu wersjach, spośród których każdy wybierze coś dla siebie, niezależnie od tego, jakiej twardości materaca potrzebuje.

Materace piankowe dzielą się na trzy główne rodzaje

 • termoelastyczne – reagują na dotyk i ciepło wydzielane przez człowieka, dzięki czemu świetnie dopasowują się do konkretnego użytkownika i zapamiętują kształt jego ciała. Zapewniają maksymalne podparcie kręgosłupa i wysoki komfort;
 • wysokoelastyczne – wyróżniają się sprężystością, szybko wracają do pierwotnej formy. Taka konstrukcja jest też higieniczna i mniej narażona na gromadzenie się roztoczy;
 • lateksowe – są ekologiczne (wykonane z lateksu i mleczka kauczukowego), a także odporne na odkształcanie. Ich największa zaleta to długa żywotność sięgająca nawet kilkunastu lat.

Materace sprężynowe

Choć kojarzone ze skrzypiącymi modelami z dawnych lat, współczesne materace sprężynowe mają zupełnie inne właściwości. Duża liczba innowacyjnych sprężyn zamkniętych w osobnych kieszeniach dba o to, by podłoże reagowało na każdy ruch i zapewniało wygodę niezależnie od pozycji spania.

Materace hybrydowe

Modele hybrydowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie zalety dwóch rodzajów materacy: piankowych i sprężynowych. Połączenie sprężyn kieszeniowych i zaawansowanych technologicznie pianek zapewnia maksymalny komfort oraz wyjątkową jakość snu. Materace hybrydowe nie należą jednak do najtańszych.

Materace nawierzchniowe

Materac nawierzchniowy to nic innego jak kilku- lub kilkunastocentymetrowa mata przeznaczona do położenia na standardowym materacu, by poprawić jego właściwości bez konieczności wymiany. Kiedy jeszcze się sprawdzi?

 • Gdy śpimy na kanapie i chcemy zapewnić sobie większy komfort.
 • Gdy jesteśmy alergikami i potrzebujemy dodatkowej ochrony przed kurzem oraz roztoczami.
 • Gdy chcemy przedłużyć żywotność materaca.
 • Gdy kupiliśmy za twardy lub za miękki materac i chcemy wyregulować stopień jego twardości.

Materace nawierzchniowe mogą być wykonane z niemalże każdego materiału – od pianki po lateks. Przy ich wyborze najistotniejszy jest jednak nie materiał, a konkretna funkcja, jaką mają spełniać. Zastanówmy się więc, czego oczekujemy od tego typu produktu (żeby wyrównał powierzchnię spania, a może sprawił, by była twardsza?) i dopiero wybierzmy odpowiedni.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze materaca?

Choć stopień twardości materaca i materiał wykonania są czynnikami, które w największym stopniu wpływają na komfort snu, podczas jego wybierania warto też zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

Rozmiar materaca

Im większy materac, tym więcej za niego zapłacimy, ale zyskamy za to większą powierzchnię do spania. Przed wyborem trzeba sprawdzić, czy pasuje do wybranego przez nas stelaża i mieści się w miejscu, w którym chcemy umieścić łóżko.

Posiadane atesty

Jeśli zależy nam na tym, by materac spełniał wymagania stawiane przed produktami medycznymi bądź był w pełni bezpieczny na alergików, upewnijmy się, że dysponuje właściwym certyfikatem potwierdzającym konkretne właściwości.

Gwarancja na materac

Każdy producent oferuje gwarancję na swoje produkty. W przypadku najlepszych materacy jej okres może trwać nawet 10 czy 20 lat.

Pokrowiec materaca

Pokrowce mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej, jeśli jest to bawełna lub inna naturalna tkanina, która swobodnie przepuszcza powietrze, zapewniając tym samym dobrą wentylację. Materiał pokrowca może też być pokryty minerałami, które np. odpychają wodę i zabrudzenia czy też zapobiegają zagnieżdżaniu się roztoczy.

Do istotnych kwestii należy również to, czy pokrowiec jest przymocowany do materaca na stałe, czy też można go zdejmować. W tym drugim przypadku z łatwością go ściągniemy do prania i ponownie założymy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Ile może kosztować dobry materac?

Przyglądając się różnym materacom, nietrudno zauważyć, jak duża jest różnica w ich cenach. Można znaleźć takie, za które zapłacimy zaledwie kilkaset złotych, oraz takie, które nadszarpną domowy budżet znacznie bardziej, bo nawet o kilka tysięcy.

Czy najlepszy materac to ten najdroższy? Niekoniecznie. Za model podstawowy, który dobrze spełni swoją funkcję i zapewni optymalne warunki do snu, zapłacimy kilkaset złotych. Można do niego dopłacić, jeśli zależy nam na:

 • dużej powierzchni do spania,
 • zastosowaniu kilku odmiennych materiałów, takich jak chociażby pianki o różnym stopniu elastyczności,
 • wykorzystaniu innowacyjnych technologii – odpychających kurz, zapobiegających namnażaniu się bakterii i roztoczy itd.,
 • certyfikatach świadczących np. o tym, że materac nadaje się dla alergików lub ma atest medyczny.

Czy potrzebujemy już nowego materaca?

Z materaca korzystamy codziennie i każdego dnia pozostawiamy na nim mnóstwo drobinek organicznych, które stopniowo wnikają do jego wnętrza, sprawiając, że jest coraz mniej higieniczny. Ponadto z każdym dniem materac „wyrabia się”, przez co leżenie na nim przestaje być tak wygodne, jak wcześniej. Można rozpoznać to po tym, że:

 • materac nie odzyskuje swojej formy po naciśnięciu,
 • w jego wnętrzu powstają grudki, które są wyraźnie wyczuwalne przez pokrowiec,
 • gdy obracamy się na materacu, słyszymy dźwięki, których wcześniej nie było,
 • nie wysypiamy się i budzimy z obolałymi, zesztywniałymi mięśniami.

Szacuje się, że dobry materac może posłużyć nawet przez 7-10 lat. Po tym czasie, aby odzyskać dawny komfort snu i znów budzić się co rano w pełni sił, warto rozważyć jego wymianę.

Jak wybrać najlepszy materac do łóżka?

Najwygodniejszym rozwiązaniem są zakupy online, tak samo skuteczne jak stacjonarne. W końcu podczas wybierania materaca przez Internet bierzemy pod uwagę te same czynniki, czyli przede wszystkim własną wagę i wzrost oraz ulubioną pozycję spania. Podobnie wygląda to w przypadku pozostałych parametrów. Kupiony online materac również możemy przetestować, i to nawet dokładniej niż w sklepie. Produkt można bowiem zwrócić w określonym czasie, jeśli nie spełni naszych oczekiwań.

Jak widać, zakup materaca to inwestycja, z której będziemy korzystać nawet przez kolejne 10 lat. Wybierając go, lepiej nie kierować się jedynie ceną, a skupić się na tym, by jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb. Dobrze dobrany materac to komfort snu, który nie zmieni się przez długi czas – a to gwarancja dobrego samopoczucia na co dzień.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.