Zaznacz stronę

Wybór materaca dla osoby z niepełnosprawnością na pewno nie może być przypadkowy. Trzeba tu zadbać o najmniejsze szczegóły, tak aby chory mógł cieszyć się komfortowym i jakościowym wypoczynkiem. Na jaki model SleepMed warto się wtedy zdecydować? Dowiedz się więcej!

Wybór materaca dla osoby z niepełnosprawnością

Decyzja o zakupie nowego materaca zawsze jest szczególna, jednak w przypadku osób z niepełnosprawnością jej znaczenie wzrasta jeszcze bardziej. Niepełnosprawność, czyli dysfunkcja narządów ruchu, która ogranicza możliwość swobodnego poruszania się, może wynikać z różnych przyczyn. Za jej wystąpienie mogą odpowiadać choroby, zaburzenia pracy kończyn czy też zaburzenia powstałe w okresie płodowym. Niezależnie od powodu, osoby z niepełnosprawnością muszą mieć zapewnione odpowiednie podłoże snu. Stan zdrowia zmusza je bowiem do spędzania znacznej ilości czasu w pozycji leżącej lub siedzącej. Przed wyborem nowego modelu materaca warto skonsultować się z lekarzem, który podpowie, o jakie aspekty należy zadbać. Podczas doboru produktu trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jednym z nich jest waga użytkownika, ponieważ to ona decyduje o tym, jaka twardość podłoża będzie najodpowiedniejsza.

Materace miękkie, o najniższym stopniu twardości, zalecane są tym, którzy ważą maksymalnie do 60 kilogramów. Jeśli nasza waga waha się od 60 do 80 kilo, postawmy na model średniomiękki. W przypadku kolejnego przedziału, czyli 80 do 100 kilogramów, zalecane są podłoża średniotwarde. Najwyższy stopień twardości sprawdzi się u tych, których waga przekracza 100 kilo. Warto tego dopilnować, ponieważ sen na nieodpowiedniej powierzchni może skończyć się przykrymi dolegliwościami. Zbyt miękki materac generuje nadmierne napięcie mięśni i wywołuje nieprzyjemne uczucie zapadania się. Zbyt twarde podłoże uniemożliwia pełne rozluźnienie się, a do tego jest przyczyną silnego bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. U osób z niepełnosprawnością ważne jest to, aby zapobiec podobnym nieprzyjemnościom. Możemy to zrobić dzięki możliwości regulacji twardości, jaką zapewniają materace SleepMed. Modele z serii Standard i Hybrid zawierają ruchomą warstwę pianki termoelastycznej VitaRest®. Wystarczy rozpiąć pokrowiec i przełożyć ją na drugą stronę, aby uzyskać nową twardość. Produkty z kolekcji Plus i Hybrid Plus są wyposażone w odpinany top wykonany z pianki termoelastycznej. Można go bardzo łatwo przepiąć. Może też posłużyć jako osobny materac nawierzchniowy. Jeśli będzie zależało nam na tym, aby bardziej zwiększyć poziom twardości podłoża, możemy skorzystać z maty kokosowej. Wpływa korzystnie na żywotność modelu, zapobiega odkształceniom, a do tego zapewnia niezwykle skuteczną cyrkulację powietrza. Dzięki tym elementom możemy uzyskać 4 lub nawet 6 różnych twardości w jednym materacu.

Właściwości przeciwodleżynowe

Coś, co musi posiadać każdy materac przeznaczony dla tych, którzy zmagają się z niepełnosprawnością, to właściwości przeciwodleżynowe. Odleżyny to rany, które powstają na skutek nieprawidłowego przepływu krwi w danym miejscu, co prowadzi do powstania martwicy. Dzieje się tak z powodu zbyt silnego ucisku na daną część ciała. Lekarze zalecają, aby zmieniać pozycję podczas leżenia mniej więcej co 4 godziny. Niestety, w przypadku osób z niepełnosprawnością nie jest to takie proste – potrzebują bowiem drugiej osoby, aby je przeniosła. Nie zawsze ktoś bliski jest w pobliżu, co może przyczynić się do pojawienia się nieprzyjemnych odleżyn. Na szczęście materace SleepMed zapobiegają temu niekorzystnemu działaniu – zapewniają swobodny przepływ krwi w całym ciele, a do tego umożliwiają skuteczne dotlenienie tkanek. Warto mieć na uwadze fakt, że odleżyny powstają szybciej w ciepłych punktach. Dzięki znakomitej oddychalności i bardzo dobrej cyrkulacji powietrza nie musimy obawiać się przegrzania czy nadmiernego pocenia się, co również zmniejsza ryzyko powstania odleżyn.

Za to działanie w materacach SleepMed odpowiedzialna jest technologia Airforce, która gwarantuje maksymalny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Opiera się ona na specjalnym, wielostrefowym nacięciu pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Dzięki temu dochodzi do pojawienia się otwartych komór na powierzchni materaca, przez które usuwany jest nadmiar ciepła i wilgoci. Pozwala to naszej skórze swobodnie oddychać, a do tego zapewnia znakomitą przewiewność i przyjemne uczucie świeżości. Dzięki temu nie dochodzi do gromadzenia się bakterii, roztoczy, kurzu czy innych drobnoustrojów. W przypadku osób z niepełnosprawnością jest to bardzo istotne, ponieważ ich otoczenie snu powinno posiadać wysoki poziom higieny snu.

Właściwości ortopedyczne

Kolejnym, bardzo przydatnym elementem materacy SleepMed są właściwości ortopedyczne. Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z dysfunkcjami kręgosłupa i nieprzyjemnymi dolegliwości. Dzięki specjalnej budowie modelu mają pewność, że materac nie doprowadzi do pogłębienia się lub pojawienia się nowych schorzeń. Co więcej, może przyczynić się do zniwelowania bólu karku i pleców, co umożliwi lepszy wypoczynek.

Pianka termoelastyczna

U osób z niepełnosprawnością najlepiej sprawdzą się modele z wypełnieniem piankowym. Pianka termoelastyczna to innowacyjny materiał, który indywidualnie dopasowuje się do ciała każdego użytkownika. Wykorzystuje do tego wytwarzaną przez niego temperaturę. Dzięki temu zapewnia solidne podparcie. Między ciałem a materacem nie ma wolnej przestrzeni. Pozwala to na rozluźnienie mięśni i skuteczną regenerację organizmu. Takie materace ponadto sprzyjają prawidłowemu przepływowi krwi i dbają o termoregulację. Świetnie sprawdzi się na przykład model SleepMed Comfort lub SleepMed Supreme Plus.

Dobranie odpowiedniego materaca odgrywa kluczową rolę w przypadku osoby z niepełnosprawnością. Musi on bowiem zadbać o różne czynniki – przeciwdziałać odleżynom, zapewniać solidne podparcie ciała, niwelować ból pleców czy też poprawić poziom wygody. Modele SleepMed wszystko to zagwarantują, dzięki czemu chory będzie miał zapewniony najlepszy wypoczynek.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Comfort, SleepMed Supreme Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.