Wśród tradycyjnych rozwiązań do naszych sypialń zdecydowanie królują akcesoria o wypełnieniu puchowym. Choć z jednej strony oferują one prawdziwe ciepło, co jest istotne w czasie chłodnych miesięcy, to z drugiej okazuje się, że ten rodzaj wypełnienia może nie być najlepszym wyborem z wielu względów. Niekoniecznie kołdry puchowe czy poduszki zapewnią nam zdrowy i komfortowy wypoczynek. Inne produkty są w stanie lepiej zadbać o jakość naszego snu. W tym artykule przedstawiamy kilka kluczowych powodów, dla których warto zastanowić się dwa razy przed zakupem puchowych akcesoriów sypialnianych.
Ryzyko wystąpienia alergii
We współczesnym świecie alergie są problemem na porządku dziennym, który może zakłócać nasz spokojny wypoczynek. Puch to naturalny surowiec pochodzenia zwierzęcego, jednakże ze względu na swoją formę szybko gromadzą się w nim alergeny, takie jak kurz i roztocza. Osoby cierpiące na alergie w kontakcie z akcesoriami puchowymi mogą doświadczać kataru czy podrażnienia oczu, a nawet problemów z oddychaniem w czasie wypoczynku. Puch zwiększa zatem ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, a nierzadko nawet sam stanowi groźny alergen mogący pogarszać jakość wypoczynku. Poza tym w wypełnieniach puchowych gromadzą się nie tylko zanieczyszczenia, takie jak alergeny, ale również pot, martwy naskórek i wilgoć. Roztocza żywią się martwym naskórkiem ludzkim, a wilgotne i ciepłe środowisko puchowych kołder i poduszek jest idealnym miejscem do ich rozwoju. Takie zjawisko może prowadzić do powstania pleśni, szczególnie niebezpiecznej dla naszego zdrowia. Jako alergicy powinniśmy wybierać akcesoria o wypełnieniu antyalergicznym, takie jak SleepMed. W ten sposób skutecznie unikniemy bliższego kontaktu z alergenami.
Trudności w pielęgnacji
Akcesoria sypialniane wykorzystujące puch mogą być złym wyborem ze względu na trudności w ich pielęgnacji. Pranie tego typu produktów jest w wielu przypadkach niemożliwe, a jeśli tak, to wymaga szczególnie ostrożnego podejścia. Puch jest delikatnym materiałem, który łatwo może ulec uszkodzeniu w wyniku niewłaściwego czyszczenia. Zaleca się pranie puchowych poduszek i kołder w niskich temperaturach i przy użyciu specjalnych środków czyszczących. Konieczne może być również używanie dużych pralek, które zapewniają wystarczająco sporo miejsca, aby puch mógł się swobodnie poruszać podczas prania. To jednak nie wszystko. Suszenie puchowych akcesoriów jest równie wymagające, jak ich pranie. Puch musi być suszony w suszarce bębnowej na niskim poziomie ciepła przez długi czas, aby zapobiec jego zbiciu. Ważne jest regularne wyjmowanie akcesoriów z suszarki i rozbijanie puchu ręcznie, aby zachować jego puszystość. Nieodpowiednie suszenie może prowadzić do powstania wilgoci wewnątrz poduszki lub kołdry, co sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Poza tym, aby zachować właściwości izolacyjne i sprężystość akcesoriów, należy także regularnie trzepać kołdrę czy poduszkę. Wówczas wypełnienie pozostaje równomiernie rozłożone. Teki efekt jest jednak wynikiem nakładu czasu i zaangażowania.
Problemy z wilgocią
Nie powinien zaskoczyć też fakt, iż produkty puchowe są skłonne magazynować w swoim wypełnieniu więcej wilgoci niż innego rodzaju akcesoria sypialniane, np. SleepMed. Puch jest materiałem, który niestety łatwo absorbuje wilgoć z otoczenia, a jednocześnie nie umożliwia swobodnej cyrkulacji powietrza. W efekcie wilgoć zaczyna rozwijać się w wypełnieniu kołdry czy poduszki, zwiększając ryzyko powstania pleśni. Aby temu zapobiec, akcesoria puchowe powinny być przechowywane w suchym miejscu i regularnie wietrzone. To jednak nadal nie daje nam gwarancji zachowania higienicznego środowiska snu. Nawet przy optymalnym poziomie wilgoci w sypialni, puch może absorbować powietrze, prowadząc do stopniowego zużycia się produktu. Poza tym należy zauważyć, że w czasie snu nasze ciało nieustannie wydala pot, który przenika bezpośrednio do wypełnienia znajdujących się w pobliżu akcesoriów sypialnianych. Puch jest niezalecanym wyborem w czasie letnich, upalnych nocy, kiedy sami zmagamy się z nadmierną potliwością.
Alternatywy SleepMed dla puchowych akcesoriów sypialnianych
Na szczęście współczesny rynek oferuje wiele alternatyw dla puchowych kołder i poduszek. Przede wszystkim lepszym rozwiązaniem będą włókna poliestrowe czy memory foam, które zapewniają porównywalny komfort i izolację cieplną, a jednocześnie są wolne od niekorzystnych stron puchu. Wyróżniają się one hipoalergicznością, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla alergików poszukujących bezpiecznych produktów dla zdrowego snu. Są także łatwiejsze do utrzymania w pielęgnacji, a ich produkcja nie wiąże się z problemami etycznymi à propos dobrostanu zwierząt.
Warto w tej kwestii zwrócić uwagę na produkty SleepMed stawiające zarówno na syntetyczne, jak i naturalne wypełnienia, lecz całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Są one odporne na zanieczyszczenia i alergeny, a jednocześnie skutecznie odprowadzają wilgoć. Dobrą propozycją jest tutaj materac SleepMed Natura Plus, który bazuje na ekologicznych materiałach umożliwiających optymalną cyrkulację powietrza. Dużą rolę odgrywa pianka wysokoelastyczna posiadająca otwartokomórkową strukturę – to właśnie ona jest odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci oraz ciepła z wnętrza materaca. W ten sposób użytkownik może cieszyć się zadowalającym mikroklimatem snu i regenerującym wypoczynkiem. Oprócz tego produkty SleepMed nie korzystają ze szkodliwych związków chemicznych, a na ich miejscu są stosowane naturalne rozwiązania, takie jak olej rycynowy czy sojowy. Wyróżniają się one właściwościami hipoalergicznymi i są przyjazne dla wrażliwej skóry. Zwiększają również trwałość materaca, sprawiając, że staje się on bardziej odporny na codzienne użytkowanie. Dodatkowym atutem jest zdejmowany pokrowiec, który można prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Został wykonany z włókien lnu oraz bawełny organicznej – materiałów przyjemnych w dotyku oraz o zdolności do samodzielnej wentylacji. Dzięki temu zwiększamy higienę swojego wypoczynku.
Chociaż puchowe akcesoria sypialniane mają swoje zalety, takie jak lekkość i komfort, ich liczne wady, w tym potencjalne alergie, trudności w pielęgnacji czy problemy z wilgocią, mogą sprawić, że nie są one najlepszym wyborem dla każdego. Warto rozważyć dostępne alternatywy, które mogą oferować równie wysoką jakość snu bez tych problemów. Na pomoc przychodzą m.in. produkty SleepMed wyróżniające się właściwościami hipoalergicznymi. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości oraz zapewniają optymalną temperaturę wypoczynku. Opierają się bowiem na sprawdzonych materiałach, które są przyjazne dla zdrowia i skóry człowieka.
Materace SleepMed Natura Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.