Zaznacz stronę

Marka Hilding na rynku polskim obecna od 2001 roku, na rynkach światowych od 1939 roku, jest niekwestionowanym liderem wśród globalnych producentów materaców. Stawia na wysoką jakość oferowanych produktów, co potwierdzają rzesze zadowolonych klientów. Dziś przyjrzymy się materacom piankowym marki Hilding.

Czym są materace piankowe?

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że w materacu muszą być sprężyny. Faktycznie, niegdyś były one obowiązkowe, a materac bez sprężyn mógł zasłużyć co najwyżej na miano siennika. Wszystko zmieniło się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy zaczęto produkować materace z pianki poliuretanowej. To wówczas okazało się, że materac nie musi być ciężki, nie musi zgrzytać przy poruszaniu się, a pękające sprężyny nie muszą wystawać przez obicie. Pianka poliuretanowa pozwoliła na stworzenie materaców lekkich (bez trudu można je obracać) i na tyle elastycznych, by pasowały do stelaży z regulowaną wysokością zagłówka. Takie unieruchomienie w wydawałoby się niekorzystnej dla materaca pozycji, w żaden sposób nie wpływa na jego właściwości. Po opuszczeniu zagłówka materac natychmiast wraca do pierwotnego kształtu, oferując wyjściową elastyczność i twardość.

Rodzaje materacy piankowych

Materace piankowe produkowane są z dwóch rodzajów pianek – lateksowej i poliuretanowej. Różnica tkwi nie tylko w materiale, ale przede wszystkim w jego właściwościach. Lateks bardzo dobrze odprowadza wilgoć i ciepło, dlatego te materace nie grzeją od spodu. Polecane są osobom, które lubią spać na chłodnym materacu. Są niezastąpione w lecie.
Inaczej jest z materacami z pianki poliuretanowej. Miękka, elastyczna pianka delikatnie otula ciało i jest dodatkowym źródłem ciepła. To materace dla osób, które lubią spać w cieple, ale też dla tych, które potrzebują tego ciepła ze względu na stan zdrowia.

Materace z pianki poliuretanowej dzielą się na termoelastyczne i wysokoelastyczne. Jedne i drugie zapewniają bardzo dobre podparcie kręgosłupowi, dobrze dopasowują się do kształtu ciała, natomiast różnica zasadza się w sposobie ich działania. Materace z pianki termolelastycznej dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Mówi się o nich, że są „materacami z pamięcią” (inna nazwa to „materac memory” albo „materac z pianki memory”), bo pamiętają kształt osoby, która na takim materacu śpi. Natomiast materace wysokoelastyczne dopasowują się do kształtu ciała natychmiast, pod wpływem siły nacisku ciała na materac. Nie zapamiętują kształtu ciała, wracają do pierwotnej postaci niemal natychmiast i są gotowe na przyjęcie nowego użytkownika. Doskonale sprawdzają się jako materace w pokojach gościnnych.

Materace termoelastyczne

Pianka termoelastyczna początkowo wcale nie była produkowana z myślą o komforcie snu. To nie byle jaka technologia, bo opracowana przez NASA z myślą o załogowych lotach w kosmos. Chodziło o maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa astronautów, stąd ich poduszki (wbrew pozorom nie te do spania, ale te, którymi były wyłożone kosmiczne fotele) miały jak najlepiej dopasowywać się do kształtu ciała, jednocześnie zapewniając maksymalną elastyczność. Technologia okazała się skuteczna, jednak… załogowe loty w przestrzeń międzyplanetarną zawieszono. Dziś tylko stacja kosmiczna ISS orbituje wokół ziemi. A że przyroda nie znosi próżni, natychmiast znalazło się inne zastosowanie dla pianki termoelastycznej i już dwadzieścia lat po opracowaniu tajnej (wówczas) technologii, zaczęto produkować z niej materace.

Dziś materac z pianki termoelastycznej jest synonimem wysokiej klasy i komfortu. Takie materace poleca się między innymi osobom borykającym się z problemami kostno-stawowymi. Pierwsze zetknięcie z materacem może być przykrą niespodzianką – materac potrzebuje około dwóch tygodni, żeby „nauczyć się” kształtu ciała. Po tym czasie staje się bardzo wygodny i w pełni zasługuje na miano spersonalizowanego.

W ofercie marki Hilding znajdują się dwa modele materacy termoelastycznych – Rumba i Salsa. Ich roztańczone nazwy są zaproszeniem do niezwykłego tańca zmysłów, jaki odczuje każdy, kto zdecyduje się spać na materacu z pianki termoelastycznej.

Materac Rumba to materac termoelastyczny zbudowany z dwóch rodzajów pianek – termoelastycznej pianki Visco oraz wysokoelastycznej pianki Velvet Touch. Tak zbudowany materac nie tylko dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, ale też zapewnia optymalne podparcie kręgosłupowi. Ciało nie zapada się w miękkiej piance. Zastosowano tu siedem stref twardości, dzięki temu materac zapewnia najlepsze podparcie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – na wysokości głowy, barków, bioder i łydek.
Materac Rumba jest wyrobem medycznym, polecanym osobom, które ze względu na długotrwałe leżenie w łóżku są narażone na odleżyny.

Materac Salsa to młodszy brat materaca Rumba, charakteryzujący się dokładnie tymi samymi właściwościami. Różnicę znajdziemy tylko w zastosowanych materiałach. Zamiast pianki Velvet Touch znajdziemy w nim piankę wysokoelastyczną Flexifoarm. To nieco twardszy materiał, dlatego twardość materaca Rumba określana jest jako średnia, natomiast materaca Salsa – twarda.

Materace lateksowe

Materace lateksowe, jak zostało powiedziane wyżej, należą do grupy materacy chłodnych. Doskonała wentylacja i szybkie odprowadzanie wilgoci sprawiają, że w materacu nie ma warunków do namnażania się bakterii, grzybów i innych alergenów. Dlatego właśnie materace lateksowe polecane są alergikom oraz osobom, które często zapadają na rozmaite infekcje. Materac z pianki lateksowej wysokiej jakości łatwo i szybko dopasowuje się do kształtu ciała, jest odporny na zniekształcenia.

W ofercie marki Hilding znajdziemy model materaca lateksowego o wdzięcznej nazwie Melody.

Materac Melody to prawdziwe ferrari wśród materaców. Ze względu na dużą elastyczność materac lateksowy Melody polecany jest osobom z wadami kręgosłupa, a także seniorom uskarżającym się na trudności z dobraniem wygodnego materaca oraz z porannym wstawaniem z łóżka. Ale to nie wszystko – wysoka odporność materaca na zniekształcenia i zastosowanie lateksu o dużej gęstości czynią ten produkt idealnym dla osób z nadwagą (maksymalny udźwig to 140 kg) i dla par, ponieważ materac nie przenosi drgań – ruch jednej osoby nie będzie odczuwalny przez drugą.

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne z pianki poliuretanowej to gwarancja wygody i dużej wytrzymałości materiału. Nieprzypadkowo materace wysokoelastyczne marki Hilding objęte są aż piętnastoletnią gwarancją. Producent ręczy, że przy prawidłowym użytkowaniu nie dojdzie do odkształceń pianki i wgnieceń w materacu. Już sam ten fakt, jest dobrą rekomendacją dla zakupu, ale warto wspomnieć jeszcze o siedmiu strefach twardości oraz możliwości regulowania stopnia twardości materaców. W ofercie marki Hilding znajdziemy aż pięć modeli materaców wysokoelastycznych: Boogie, Conga, Foxtrot, Modern oraz Rock & Roll. Energia płynąca z nazw przekłada się na jakość produktów – to materace dla osób aktywnych, szukających produktów gotowych sprostać ich wysokim wymaganiom.

Materac Rock & Roll jest dokładnie taki, jak jego nazwa – bardzo wytrzymały długodystansowiec zachęcający do ruchu. Idealnie sprawdzi się jako materac wysokoelastyczny dla energetycznego nastolatka oraz dla aktywnej fizycznie pary. Oferuje siedem stref twardości i dwa jej poziomy. Jeśli jest za twardo lub za miękko, wystarczy obrócić materac na drugą stronę. Zbudowany jest z dwóch rodzajów wysokoelastycznej pianki HR.

Materac Conga swoją nazwę zaczerpnął z kubańskiego tańca wywodzącego się z Afryki. Nietrudno zgadnąć, że przy gorących rytmach trzeba się czasem ochłodzić, dlatego materac Conga w swoim składzie ma dwie pianki: Visco i FloFom, które ułatwiają chłodzenie i regulację temperatury ciała. To cecha przydatna nie tylko w klimacie równikowym, także w nasze strefie geograficznej warto mieć materac, który nie pozwoli się przegrzać ani zmarznąć. Za wygodę i komofort spania odpowiadają dwie wysokoelastyczne pianki HR.
Materac Conga w wersji twardej sprawdzi się jako propozycja dla osób o podwyższonej wadze. Maksymalny udźwig to 130 kg.

Kto powinien wybrać materac piankowy do spania?

Materace piankowe polecane są osobom ceniącym sobie wygodę snu, zwłaszcza śpiącym na boku lub na brzuchu. Doskonale nadają się też dla osób borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi, nie tylko kostno-stawowymi, ale też np. z przewlekłymi bólami głowy lub problemami z krążeniem objawiającymi się między innymi tzw. „zimnymi nóżkami” czyli marznącymi w nocy stopami i łydkami.

Ze względu na dużą elastyczność materace piankowe są idealne dla osób ceniących sobie wygodę potocznie określaną jako „spanie na miękkim”. Wbrew pozorom materace piankowe występują także w wersji twardej, dopasowanej do osób o wyższej wadze. Natomiast odczucia przy spaniu na takim materacu są inne niż przy spaniu na materacu sprężynowym.

Czy materac piankowy będzie dobry dla dziecka?

Tak. Materac piankowy to najlepszy wybór dla dziecka. Wręcz zalecane jest, by dzieci do ukończenia szóstego roku życia spały tylko na materacach piankowych, które dobrze dopasowują się do ciała. Materace sprężynowe uginające się pod naciskiem ciężaru ciała, mogą deformować niedojrzały jeszcze kręgosłup.

Wybierając materac dla dziecka, warto pamiętać, że nie powinien on posiadać wyraźnie zaznaczonych stref twardości. O ile osoby dorosłe docenią komfort takiego rozwiązania, w przypadku dzieci może się on okazać swoistą pułapką. Trzeba pamiętać, że materac ze strefami twardości dobiera się do wzrostu użytkownika, a dzieci rosną zbyt szybko, by głowa, barki, biodra i łydki w owe strefy twardości dokładnie trafiały. Inaczej jest z nastolatkami, które etap intensywnego wzrostu mają już za sobą. One mogą korzystać z dobrodziejstwa, jakie niosą strefy twardości w materacu.

W ofercie marki Hilding znajdziemy zarówno materace dla dzieci (Dobranocka, Kołysanka, Safety Smyk), jak i dla młodzieży (Breakdance, Funky). Wszystkie modele to materace piankowe.

Materace piankowe są bardzo popularne, ale nie są jedynymi oferowanymi przez markę Hilding. W jej ofercie znajdziemy też materace sprężynowe i hybrydowe, czyli idealne połączenie sprężyn i pianki, dla większej wygody i komfortu snu. Materace hybrydowe są wyższe od standardowych, poleca się je zwłaszcza osobom starszym, które mają problemy z porannym wstawaniem z łóżka.