Zaznacz stronę

Nie wysypiasz się, bolą Cię plecy i masz dosyć swojego materaca? Czas kupić nowy! Sprawdź, czym jest materac kieszeniowy i jeszcze przed zakupem poznaj jego wady i zalety!

Czym jest materac kieszeniowy?

Podstawowym wyróżnikiem materacy, od których potem pochodzą ich nazwy, jest wypełnienie. Wkład materaca może składać się z kilku różnych warstw, jednak jeden z materiałów zazwyczaj jest ważniejszy lub dominujący pod względem zawartości.

Materac kieszeniowy należy do grupy materacy sprężynowych – w jego wnętrzu znajdują się małe sprężyny, których zadaniem jest podtrzymywanie ciała śpiącej osoby w jak najlepszej pozycji. Materace kieszeniowe (lub też materace kieszonkowe) charakteryzują się tym, że każda ze sprężynek znajduje się w osobnej kieszonce flizelinowej (stąd też nazwa!). Kieszenie te są ze sobą połączone, dzięki czemu każda sprężyna może działać samodzielnie, a równocześnie cały materac nie traci swojej formy.

Materace kieszeniowe – zalety i wady

Dzięki temu, że każda sprężyna kieszeniowa może pracować indywidualnie, materace te cechuje bardzo wysoka elastyczność punktowa. Oznacza to, że materac zareaguje na powstający lub zmniejszający się nacisk dokładnie w tym miejscu, w którym do niego dochodzi. W efekcie sprężyny podtrzymują wszystkie partie ciała tak mocno, jak duży one nacisk wywierają – oferując całej sylwetce idealne podparcie. Jest to szczególnie ważne w kontekście zdrowia kręgosłupa!

Materac ze sprężynami kieszeniowymi ma jeszcze jedną dużą zaletę – w przeciwieństwie do starszych modeli materacy sprężynowych, materace kieszeniowe nie skrzypią i nie falują. Nawet sypiając z drugą osobą nie musisz obawiać się pobudek z powodu jej wiercenia przez sen!

Czołowi producenci w swoich materacach umieszczają także kilka różnych stref twardości, przykładowo w materacach Hilding jest ich aż siedem. Cała powierzchnia materaca jest podzielona na miejsca bardziej i mniej twarde. Ich zadaniem jest jak najlepsze dopasowanie się do sylwetki, a tym samym wzmocnienie podparcia do odpowiedniego poziomu, w zależności od ciężaru danej partii ciała. Dzięki takiemu rozwiązaniu kręgosłup całą noc może spoczywać w naturalnej anatomicznej pozycji, a zwolnione z jego podtrzymywania mięśnie mogą się należycie zregenerować.

Materace kieszeniowe są również wytrzymałe i odporne na zniekształcenia. Często właśnie dlatego zalecane są osobom o większej wadze – znacznie lepiej zniosą ciężar niż inne materace dostępne na rynku.

Jeśli doszukiwać się wad w materacach kieszeniowych, to można wymienić stosunkowo wysoką cenę (w porównaniu do np. materacy piankowych czy sprężynowych bonnelowych). Niemniej jednak należy pamiętać, że zakup materaca zdarza się raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, a wydatek ten zwraca się w zdrowiu – a to nieocenione.

Materace sprężynowe są także ciężkie (szczególnie w porównaniu do pianek). Nie jest to wada, która utrudniałaby znacząco życie codzienne, jednak może być to istotne w przypadku osób, które często się przeprowadzają lub lubią częste zmiany w przestrzeni swojej sypialni.

Materac kieszeniowy – wskazówki doboru

Zastanawiasz się, jaki materac kieszeniowy wybrać? Każdy materac, niezależnie od jego typu, powinien być jak najlepiej dopasowany do samego użytkownika, jego upodobań, potrzeb i potencjalnych problemów zdrowotnych. W razie występowania tych ostatnich, warto skorzystać z porady eksperta, który pomoże w doborze właściwego materaca.

Waga użytkownika a twardość materaca

Najważniejszą kwestią podczas wyboru materaca jest jego twardość. Często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy i wybieramy na zasadzie odczucia, czy dany materac jest wystarczająco miękki… To błąd! Twardość materaca powinna być zawsze adekwatna do wagi użytkownika.

Parametr twardości oznaczany jest przez producentów literą H oraz cyfrą – a im jest ona wyższa, tym twardszy jest materac. Najczęściej skala ma zakres od 1 do 4, gdzie:

  • H1 to materac miękki, przeznaczony dla osób poniżej 60 kg,
  • H2 to materac średnio miękki, przeznaczony dla osób o wadze pomiędzy 50 a 80 kg,
  • H3 to materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80 do 100 kg oraz lżejszych,
  • H4 to materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.

Twardości H2 i H3 uznawane za uniwersalne – jeśli użytkownik mieści się w obu przedziałach, może wybierać pomiędzy nimi za podstawie własnych odczuć i upodobań. Dobrym rozwiązaniem są także materace o dwóch różnych stopniach twardości, po każdej ze stron, jak np. materac Hilding Flamenco. Wówczas nie musisz wybierać czy wolisz materac bardziej miękki czy twardszy – po prostu w razie potrzeby zmiany przewracasz go na drugą stronę.

Wzrost użytkownika a rozmiar materaca

Specjaliści zalecają, aby kupować materac o 15-20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Jeśli natomiast chodzi o szerokość, to teoretycznie dla jednej osoby wystarczy materac 70 cm – jednak znacznie wygodniej śpi się na takim o szerokości 90 cm.

Wybierając materac warto także pamiętać o wcześniejszym dokładnym wymierzeniu łóżka. Należy to robić od wewnątrz ramy, a do wyników dodać po kilka cm z każdej strony. Dzięki takiemu zapasowi materac nie będzie wciśnięty w ramę i będzie mógł „oddychać”, zapewniając użytkownikowi lepszą higienę snu. Poza tym pamiętaj, że pokrowiec na materac czy obszycia także zajmą trochę przestrzeni.