Zaznacz stronę

Sprawdź jak odkazić materac, by móc cieszyć się jego świeżością i wysokim komfortem snu. Poznaj proste, tanie i przede wszystkim bezpieczne sposoby na higieniczną czystość w sypialni.

Dlaczego warto dezynfekować materac?

Materac jest produktem, którego używamy każdej nocy przez wiele lat. Śpiąc, wydzielamy pot, a nasz naskórek się złuszcza. Do tego dochodzi kurz, który zbiera się w całym mieszkaniu. Pościel, prześcieradło nie wystarczają do tego, by całkowicie ochronić materac przed zabrudzeniami, stanowiącymi doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy, grzybów i bakterii groźnych dla zdrowia. Szczególną uwagę na higienę muszą zwracać alergicy, dzieci oraz osoby chorobami układu oddechowego. Niemniej jednak spanie na nieczyszczonym materacu może zagrażać również zdrowym osobom, prowadząc do powstawania reakcji uczuleniowych, osłabienia odporności organizmu i częstego łapania infekcji, a nawet do astmy. Regularne odkażanie materaca to krok do zdrowego snu, tak potrzebnemu organizmowi każdej nocy.

Czym różni się dezynfekcja od zwykłego czyszczenia materaca?

Wiele osób odkurza dokładnie materac przy każdej zmianie pościeli. Jest to jak najbardziej pożądana czynność. Pozbywamy się wówczas wierzchniej warstwy kurzu. Czasem w celu odświeżenia przecieramy powierzchnię materaca ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem, używamy odkurzacza piorącego lub jeśli mamy zdejmowany pokrowiec, wrzucamy go do pralki. Nie są to jednak wystarczające metody czyszczenia materaca z roztoczy. Te drobne organizmy wnikają znacznie głębiej w jego strukturę i niestety samo pranie pokrowca w 40 stopniach nie pomoże Ci się ich pozbyć.

Dezynfekcja materaca polega na pozbyciu się wszelkich szkodliwych mikroorganizmów i ich odchodów.

Jakie są domowe sposoby na dezynfekcje materaca?

Nie musisz od razu zamawiać profesjonalnej firmy, która Cię wyręczy. Podpowiemy Ci jak usunąć roztocza z materaca samodzielnie, niewysokim kosztem. Pamiętaj przy tym, by każdorazowo przed takim działaniem dobrze odkurzyć i wywietrzyć materac. Dezynfekcja materacy, domowe sposoby:

  • Parownica – to rewelacyjne urządzenie, którego działanie opiera się na wyrzucaniu pary wodnej o temperaturze około 100 stopni. Nie potrzebujesz do tego żadnych detergentów, żadnej chemii. To rozwiązanie szczególnie polecane alergikom oraz rodzicom małych dzieci i właścicielom zwierząt domowych. Za pomocą pary wyczyścisz nie tylko materac, ale też ramę łóżka, jeśli jest metalowa lub tapicerowana. Upewnij się jednak wcześniej, czy wysoka temperatura nie spowoduje zniszczeń.
  • Soda oczyszczona – ma działanie odkażające, a także wchłania wilgoć i niweluje zapachy. Dodając do sody kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze, stworzysz domowy środek do dezynfekcji materaca. Do 2 szklanek sody dodaj ok. 5 kropli olejku i dokładnie wymieszaj. Dobrym pomysłem jest dodanie również 2 kropli olejku lawendowego, który działa kojąco i pomoże Ci wieczorem usnąć. Pokryj cały materac tak przygotowanym specyfikiem. Możesz do tego użyć dużego sitka. Pozostaw na co najmniej 1h, a następnie odkurz wąską końcówką. Pamiętaj, by była czysta!
  • Ocet – kolejny bakteriobójczy produkt, który powinien się znaleźć w każdej kuchni. Dodając do niego olejek eukaliptusowy, miętowy, lawendowy i olejek z drzewa herbacianego, otrzymasz mieszankę niszczącą bakterie, roztocza, grzyby oraz wirusy. Spryskaj nią materac i pozostaw do wyschnięcia.

Czy rodzaj materaca ma wpływ na jego dezynfekcje i czyszczenie?

Kluczową kwestią jest pokrowiec, w który materac został wyposażony. Higiena modelu bez zdejmowanego pokrowca będzie nieco utrudniona. Jeśli jesteś alergikiem lub zależy Ci na maksymalnej czystości, zwróć uwagę, by pokrowiec można było prać co najmniej w 60 stopniach.

Wśród dostępnych rodzajów materacy, możesz kupić taki, który cechują właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i nie są dobrym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Takie produkty w szerokiej ofercie posiada marka Hilding. Najwyższa jakość materiałów sprawia, że poza wysokim komfortem spania, zapewniają bezpieczeństwo Twoim drogom oddechowym. Jeden z pokrowców stosowanych przez Hilding, wyposażony został w mikrokapsułki, które stopniowo pękają, uwalniając probiotyki o dobroczynnych właściwościach.

Czy wybór materaca ma wpływ na trudność czyszczenia i dezynfekcji?

Wiesz już jak wyczyścić materac i jak go skutecznie odkazić. Nieco łatwiej może ten proces przebiegać w przypadku materacy dwustronnych. O ile sucha dezynfekcja za pomocą sody pozwala położyć się od razu po odkurzeniu powierzchni, o tyle po zastosowaniu pary, czy octu, koniecznym jest odczekanie, by materac dobrze wysechł. Jeśli posiadasz model dwustronny, lekka wilgoć nie stanowi przeszkody, by odwrócić go na drugą stronę, pod warunkiem, że pod stelażem łóżka jest wolna przestrzeń i dostęp powietrza. Dwustronny materac zwykle wyposażony jest również w specjalne uchwyty ułatwiające przewrócenie go. Dzięki uchwytom, bez problemu możesz przystawić materac bliżej okna, wystawić na balkon, czy taras, by mógł się dobrze przewietrzyć.

Zdecydowanie łatwiej będzie wyczyścić i odkazić materac, którego wypełnienie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i samo pozbywa się wilgoci.

Co warto dezynfekować oprócz materaca?

Aby cieszyć się dobrze przespaną nocą, dokładnie wietrz sypialnię każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem. Podczas gdy okno jest otwarte, zdejmij kapę, zdejmij kołdrę, pozwól swojemu materacowi pooddychać. Raz w tygodniu odkurzaj go, zmieniaj pościel i pierz ją w wysokiej temperaturze, a dezynfekcji poddawaj poza materacem również kołdrę i poduszki. Na poduszkach zbiera się najwięcej wydzielin. Koniecznie odkażaj je również po każdej przebytej infekcji.

Dbanie o materac zapewni Ci wysoką higienę snu, ale również korzystnie wpłynie na sam materac. Odpowiednio zadbany będzie wdzięcznie służył latami, nieustannie wyglądając jak nowy i zachowując wszystkie swoje właściwości.