Zaznacz stronę

Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie zdrowym wypoczynkiem. Nic dziwnego – wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia, a także dostarcza energii i gwarantuje dobry humor. Niestety, na zdrowy sen wpływa wiele czynników. A jak możemy o niego zadbać? Najlepiej poprzez stosowanie się do zasad higieny snu oraz wyposażenie łóżka w materac Fit.4.Sleep!

Zasady higieny snu, które warto znać

Mówiąc higiena snu, mamy na myśli nawyki, które powtarzane w sposób regularny gwarantują zdrowy wypoczynek. Tak naprawdę istnieje wiele zasad – tych mniej i bardziej popularnych. Jednak warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na 9 poniższych. A o czym one mówią?

Zasada 1 – większa aktywność fizyczna

Czasem płytki i krótki sen wynika ze zbyt małej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Postarajmy się zatem ćwiczyć 5 razy w tygodniu przez mniej więcej 30 minut. Może to być trening na siłowni, a także zwykły spacer – forma aktywności zależy od nas!

Zasada 2 – stałe godziny wstawania i chodzenia spać

Odsypianie nieprzespanej nocy nie jest dobre, gdyż nie zaspokoimy tym potrzeby mózgu na sen. Najlepiej ustalić stały harmonogram i wybrać najlepszą godzinę, aby wstać rano i pójść wieczorem spać!

Zasada 3 – brak drzemek w ciągu dnia

Drzemka sprawia, że zapotrzebowanie naszego mózgu na sen jest tylko częściowo zaspokojone. Oznacza to, że wieczorem możemy mieć trudności z zasypianiem. Najlepiej ich unikać – w końcu przynoszą często więcej szkody, niż pożytku.

Zasada 4 – pożegnanie się ze światłem niebieskim

Telefon, tablet czy komputer – urządzenia te emitują światło niebieskie, które negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny. Oznacza to, że używanie tych urządzeń na godzinę przed snem może utrudnić nam zasypianie.

Zasada 5 – odpowiednie warunki otoczenia

Kwestia ta obejmuje warunki panujące w sypialni. Uznaje się, że najlepsze warunki do spania zapewnia temperatura w przedziale 16-19°C. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w przypadku niemowląt i seniorów jest ona nieco wyższa, gdyż oscyluje w okolicy 20°C.

Zasada 6 – lekkostrawna kolacja

Ostatni posiłek przed snem nie może być ciężki, gdyż wówczas organizm nastawia się na trasie, a nie odpoczynek. Najlepiej zatem postawić na lekkostrawną kolację spożyta nie później, niż ok. 3-4 godzin przed snem.

Zasada 7 – unikanie alkoholu przed snem

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że alkohol działa nasennie. Niestety, prawda jest zupełnie inna, gdyż jego spożywanie w godzinach wieczornych skutkuje znaczącym obniżeniem jakości wypoczynku, przez co nie możemy się dobrze wyspać.

Zasada 8 – zrezygnowanie z kawy czy herbaty w godzinach wieczornych

Zarówno w kawie, jak i herbacie czy różnego rodzaju napojach stymulujących pojawiają się substancje wpływające niekorzystnie na jakość snu. Mowa tutaj m.in. o kofeinie, która pobudza, przez co ciężej nam zasnąć.

Zasada 9 – zrelaksowanie się

Ważnym elementem zdrowego wypoczynku jest zrelaksowanie się pod kątem fizycznym oraz psychicznym przed położeniem się do łóżka. Obejmuje to unikanie denerwujących rozmów, pracy lub nauki.

Komfortowe łóżko a zdrowy sen

Zasady higieny snu obejmują także odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku ważnych elementów, do których zalicza się m.in. stelaż, ochraniacz na materac czy pościel. Jednak nie można także zapomnieć o materacu, poduszce czy kołdrze. A czy wiemy dlaczego? Oto najważniejsze informacje na ich temat!

Dobry materac Fit.4.Sleep – jak go wybrać?

Materace Fit.4.Sleep to świetne rozwiązanie do sypialni! Gwarantuje ono zdrowy wypoczynek w komfortowych warunkach. Dzięki unikalnej budowie oraz właściwościom umożliwia najlepsze wsparcie kręgosłupa, a także całej sylwetki! Warto tutaj zaznaczyć, że wyróżniają się one dwiema twardościami, optymalną wentylacją czy siedmioma strefami twardości. Wybierając materace Fit.4.Sleep warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, gdzie chcemy dokonać zakupu. Świetnym rozwiązaniem jest zajrzenie do sklepu internetowego Senna Materace, który ma w ofercie wszystkie dostępne modele! A co wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Do najważniejszych kwestii zalicza się:

  • wiek użytkownika,
  • stan zdrowia,
  • rodzaj wypełnienia,
  • stopień twardości,
  • rozmiar.

Dobra poduszka – czym się wyróżnia?

Można powiedzieć, że poduszka pełni podobną funkcję co materac. Jest odpowiedzialna za odpowiednie wsparcie, tyle że górnych partii ciała. Obejmują one głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ofercie wielu sklepów internetowych, a także na stronie https://hilding.pl/, znajdziemy wysokiej jakości, ergonomiczne poduszki piankowe. Nie zapominajmy także o modelach naturalnych i syntetycznych. Każdy z nich posiada inne właściwości, przez co zaleca się dopasowanie ich do osobistych potrzeb oraz preferencji. Jednak pamiętajmy, aby uwzględnić także stopień twardości, wysokość czy kształt wybranego modelu.

Dobra kołdra – jakie są jej właściwości?

Kładąc się do łóżka, wielu z nas automatycznie sięga po kołdrę. Jest to element wyposażenia komfortowej sypialni, bez którego nie można się obejść. Nic dziwnego – w dużej mierze odpowiada za komfort termiczny w czasie snu. Ponadto jest w stanie przyjemnie otulać nasze ciało, przez co wielu z nas o wiele szybciej może zasnąć. Za właściwości termoizolacyjne oraz antyalergiczne odpowiada głównie rodzaj wypełnienia. Wyróżnia się modele naturalne oraz syntetyczne. Jednak nie zapominajmy także o gramaturze czy rozmiarze!

Dzięki stosowaniu zasad higieny snu oraz zainwestowaniu w wysokiej jakości materac wraz z innymi akcesoriami sypialnianymi mamy pewność, że w spokoju się wyśpimy. Jest niezwykle ważne, gdyż tylko zdrowy sen jest w stanie zagwarantować nam prawidłową regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym.