Zaznacz stronę

Do dwóch najważniejszych kwestii opisujących zdrowy sen zalicza się jakość oraz długość. Spełniając te kryteria, jesteśmy w stanie prawidłowo wysypiać się oraz czerpać liczne korzyści ze zdrowego wypoczynku. Składa się na to nie tylko prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także dobre samopoczucie czy energia. A jakie czynniki na niego wpływają?

Po pierwsze – kolacja

Na zdrowy wypoczynek w dużym stopniu wpływa to, co jemy. Mowa tutaj o ogólnej diecie, jednak najważniejszą kwestię stanowi kolacja. Zaleca się, była lekkostrawna oraz spożyta maksymalnie trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Jest to ważne, gdyż wówczas mamy czas na strawienie posiłku, dzięki czemu żołądek nie będzie obciążony.

Po drugie – relaks przed snem

W ciągu dnia może wydarzyć się wiele sytuacji, które nas zdenerwują, zestresują lub zasmucą. Często różnego rodzaju emocje utrudniają nam późniejsze zaśnięcie, dlatego warto w godzinach wieczornych, tuż przed snem znaleźć trochę czas dla siebie. Domowe spa, ulubiona książka czy relaksująca muzyka z pewnością ukoją nasze nerwy i odprężą. A dzięki temu szybciej zaśniemy i nie będziemy musieli się martwić nocnymi pobudkami!

Po trzecie – używanie sprzętów elektronicznych

Współcześnie ciężko oderwać się, choć na chwile od urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, tablet czy komputer. Dają one dostęp do internetu – świata, w którym toczy się coraz większa część naszego życia. Niestety, emitują one również niebieskie światło, które zaburza wydzielanie melatoniny. Wiąże się to z licznymi zaburzeniami snu oraz problemami z zasypianiem. Oznacza to, że warto odłożyć je na godzinę przed wypoczynkiem.

Po czwarte – wystrój sypialni

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aranżacja sypialni również w pewnym stopniu wpływa na jakość i długość naszego wypoczynku. Do najważniejszych kwestii zalicza się przede wszystkim kolor ścian, dodatki oraz ułożenie mebli. Warto już na samym początku zadbać, aby wszystkie elementy współgrały ze sobą oraz tworzyły relaksującą atmosferę.

Po piąte – łóżko

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest prawidłowo skomponowane łóżko. Składa się ono z trzech podstawowych elementów – kołdry, poduszki i materaca. Jednak to właśnie obecność odpowiednio dopasowanego do nas podłoża do spania umożliwia nam zdrowy i spokojny wypoczynek. Umożliwia to idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała oraz najlepsze wsparcie kręgosłupa.

Na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o wysokiej jakości wypoczynek, który dodatkowo charakteryzuje się odpowiednią długością.