Zaznacz stronę

Urządzając sypialnię, najczęściej zmagamy się z kilkoma dylematami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego koloru ścian. Najczęściej jest on powiązany ze stylem wnętrzarskim, jednak czasem chcemy kierować się własną drogą i stworzyć coś unikalnego. Oznacza to, że do dyspozycji mamy całą paletę barw, jednak czy każda z nich sprawdzi się w sypialni?

Kolory wspomagające sen

Teza odnośnie wpływu kolorów na nasze samopoczucie została potwierdzona licznymi badaniami. Mówią one o tym, że organizm człowieka poprzez odbieranie wrażeń wzrokowych, reaguje na długość fali widzialnej, która jest emitowana przez dany kolor. Przyczynia się do różnego rodzaju  reakcji,  w tym, poprawy koncentracji czy niwelowanie napięcia. W sypialni najlepiej sprawdzą się kolory, które umożliwiają wyciszenie się i zrelaksowanie. Do nich zalicza się:

  • błękit oraz odcienie niebieskiego,
  • zieleń i odcienie zielonego,
  • jasne brązy i beże.

 

Kolory zaburzające sen

Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, który zazwyczaj jest wyrazisty. Z uwagi na to, stanowi często główny motyw przewodni urządzanych przez nas pomieszczeń. Niestety,  przypadku sypialni nie zawsze może się to sprawdzić. Dlaczego? Uwielbiane przez kobiety odcienie czerwieni i różu mogą wprowadzać w romantyczny nastrój, jednak często mogą przytłaczać czy powodować niepokój. Oznacza to, że nie sprawdzą się w sypialni. Wśród innych barw, których powinniśmy unikać, znajdziemy:

  • fiolet,
  • żółć,
  • pomarańcz,

Jak zdrowo się wyspać?  

To, w jaki sposób zaaranżujemy sypialnie, ma znaczący wpływ na jakość i długość naszego snu. Warto jednak zauważyć, że nie jest to jedyny czynnik, gdyż najważniejszą rolę odgrywa tutaj odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno ono składać się z kilku elementów, w tym poduszki, kołdry czy materaca. Ostatnia kwestia jest o tyle ważna, iż bezpośrednio oddziałuje na zdrowy i spokojny wypoczynek. W jaki sposób? Otóż materac do spania to produkt, który poprzez swoje innowacyjne właściwości i budowę umożliwia najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz stabilizację sylwetki. Dzięki temu w nocy nasz organizm może się właściwie zregenerować, przez co następnego dnia mamy siły od prawidłowego funkcjonowania.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo kolory wpływają na nasze samopoczucie oraz emocje. Warto jednak zaznajomić się z uspokajającymi barwami i właśnie w ich odcieniach zaaranżować sypialnię. Wówczas na pewno są większe szanse, że spokojnie się wyśpimy.