Zaznacz stronę

O czym warto wiedzieć przed kupieniem materaca dla niemowlaka? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę oraz co radzą eksperci i fizjoterapeuci. Dzięki temu podejmiesz najlepszą decyzję!

Dorośli przesypiają ⅓ życia, a maluchy znacznie więcej! Tym samym nie tylko dla nas wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy, ale także dla niemowląt. Właściwie dobrany materac wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka, a także jakość jego snu. To dobra wiadomość dla rodziców, których sen przy okazji również będzie spokojniejszy.

Niemowlaki spędzają w pozycji leżącej znaczną część dnia, jak i nocy. Dobrze dobrany materac zapewni wygodę, bezpieczeństwo, oraz prawidłowy rozwój malucha. Co warto wiedzieć, nim wybierze się konkretny model? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na najlepszy materac dla niemowlaka.

Materac dla niemowlaka — jaki to materac?

To pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej, o tym jak rozwija się maluch, a także, co jest niezbędne dla jego zdrowia w pierwszych miesiącach, jak i latach życia. Tutaj warto ufać opiniom specjalistów, sprawdzać certyfikaty materaca, zamiast kierować się tylko i wyłącznie opiniami rodziny oraz znajomych.

Zatem, jaki materac jest najlepszy dla niemowlaka? Taki, który wesprze rozwój dziecka i będzie wpisywał się w jego aktualne potrzeby. Dziecko tuż po urodzeniu ma ograniczoną koordynację ruchową. Jego komunikacja między mózgiem a mięśniami także rozwija się stopniowo. Dlatego maluch ma problemy z poruszaniem, bo jego mięśnie są jeszcze słabe.

Dziecko przebywając na materacu w łóżeczku, kształtuje także swój kręgosłup. Na tym etapie następuje kształtowanie odcinka lędźwiowego oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Dlatego wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Już w tym okresie mogą powstać wady postawy, których można uniknąć, wybierając odpowiedni materac.

Materac dla dziecka nie powinien być ani za twardy, ani za miękki, dlatego najlepsza będzie  twardość średnia. Zbyt miękki materac może zapadać się pod ciężarem dziecka, a zbyt twardy ugniatać. W rezultacie utrudni niemowlakowi poruszanie, co może prowadzić w przyszłości do wad postawy.

Dobrym wyborem będzie materac piankowy dla niemowlaka. Pianka wysokoelastyczna świetnie sprawdza się dla dziecka. Nie jest ani za twarda, ani za miękka, dlatego jest doskonała dla rozwijającego się kręgosłupa malucha. Tym samym najistotniejsze przy wyborze jest kwestia wygody, wspierania rozwoju, a także i bezpieczeństwa dziecka, a dopiero później atrakcyjna cena.

 Jaki rodzaj materaca dla niemowlaka wybrać?

Przy wyborze materaca dla niemowlaka bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego tworzywa, które powinno mieć właściwości antyalergiczne oraz antyseptyczne. Z tego powodu bardzo często wyborem są materace lateksowe i piankowe. Zapewniają one odpowiednią cyrkulację powietrza oraz zatrzymują rozwój drobnoustrojów.

Jaki materac jest najlepszy dla niemowlaka? Taki, który ma odpowiednią twardość i grubość. Ma to  szczególne znaczenie, dla prawidłowego rozwoju w pierwszych latach życia. Z racji tego, że waga niemowlęcia jest niewielka, wystarczy materac, którego grubość nie będzie przekraczała 11-14 cm. Najlepiej wybrać średnio-twardy materac, który zapewni dziecku prawidłowe podparcie.

Wielu rodziców zastanawia się także nad wodoodpornym materiałem materaca. Ten nie przepuszcza powietrza, co może prowadzić do szybszego pocenia się w trakcie snu. Jednak i na to jest rozwiązanie. Warto wybrać specjalne ochraniacze na materac, dzięki którym dziecko będzie miało odpowiednią wentylację, a materac zostanie zabezpieczony przed zabrudzeniami. Ważną kwestią praktyczną jest tak, że taki ochraniacz na materac można prać w pralce. Dzięki temu utrzymanie higieny staje się o wiele łatwiejsze!

Materac dla niemowlaka — nowy, czy używany?

Choć często pokusa, by kupić używany materac jest duża, to specjaliści nie zalecają takiego rozwiązania, szczególnie dla niemowląt. Wprost przeciwnie — zdecydowanie go odradzają. Dlaczego? Bo używany materac może  posiadać odkształcenia, które negatywnie wpłyną na jakość i komfort snu malucha. To czas rozwoju dziecka, który wpływa na całe jego życie. Nie warto ryzykować, wybierając nieodpowiedni materac, w tym kluczowym momencie rozwoju malucha.

Co więcej, nie należy także zapominać o kwestiach higieny. W przypadku dziecka taki materacyk mógł zostać wcześniej zabrudzony, a do tego zawiera pot, resztki naskórka, czy włosy. Tym samym warto zakupić nowy materac do łóżeczka dla niemowlaka ze względu higieny, jak i bezpieczeństwa malucha.

Jakie certyfikaty i atesty powinien posiadać materac dla niemowlaka?

Materace dla najmłodszych powinny posiadać także certyfikaty i atesty, by w ogóle zostały dopuszczone do sprzedaży detalicznej. W takim przypadku dla materacy dla niemowląt bardzo ważna jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Zaświadcza ona o tym, że produkt ten opowiada podstawowym standardom higieny i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wszystkie dziecięce materace w sklepie Hilding posiadają taką rekomendację.

Istotny jest także certyfikat Oeko-TEX. To certyfikat, który potwierdza bezpieczeństwo materaca względem człowieka i środowiska. Każdy materac, który otrzymał taki certyfikat, został przebadany pod kątem substancji uznanych za szkodliwe, bądź potencjalnie groźne dla człowieka.

Parametry materacy dla niemowlaków

Wybór materaca dla malucha ma wpływ na jego prawidłową postawę ciała, jak i zmniejszenie ryzyka wad postawy. Niezależnie od tego, czy dziecko jeszcze większość czasu spędza na leżąco, czy już bawi się w łóżeczku — materac to przestrzeń, na której spędza większość czasu.

Materac należy odpowiednio dobrać do wzrostu dziecka — różnica między wzrostem dziecka a długością materaca powinna wynosić minimum 20 cm. Oczywiście materac może być dłuższy, ale nigdy nie powinien być krótszy, jeśli w pełni chcemy zadbać o wygodę dziecka. Standardowymi rozmiarami materaca dla noworodka są wymiary: 120×60 oraz 140×70 cm.

Jakie materace dla niemowlaków znajdziemy w ofercie marki Hilding?

W ofercie marki Hilding dostępne są 3 modele materacyków dla dzieci: Dobranocka, Kołysanka, Safety Smyk. Wszystkie z nich wszystkie z nich otrzymały rekomendację Instytutu Matki i Dziecka, a także zostały poddane testom wytrzymałościowym. Dzięki czemu są doskonałym wyborem dla maluchów.

Hilding Dobranocka

Materac wykonany z pianki Flexifoam, która jest przewiewna i elastyczna. Tym samym materac oddycha i zapewnia dziecku zdrowy i komfortowy sen. Co więcej, materac ten wyposażony jest w pokrowiec o właściwościach wodoodpornych, dzięki czemu utrzymanie go w czystości to nic trudnego!

Hilding Kołysanka

Materac dwustronny dla niemowlaka i nieprzemakalny. Jego wkład to pianka Flexifoam utwardzona warstwą kokosu i lateksu, co chroni przed wilgocią i przemoczeniem. Dzięki konstrukcji materaca można wybrać dla malucha bardziej miękkie, lub twarde wsparcie, jedyne co należy zrobić w tym celu, to odwrócić materac na drugą stronę.

Hilding Safety Smyk

Materac, który został stworzony z myślą o bezpieczeństwie. Jego wkład został wyprofilowany tak, by krawędzie zewnętrzne były wyższe środka materaca, a całość miała kształt łódeczki. Za sprawą takiego rozwiązania dziecku trudniej z niego wypaść. To sprawia, że materac Safety Smyk można z powodzeniem wykorzystywać nie tylko w łóżeczku.

Wszystkie materace Hilding przeznaczone dla dzieci są odpowiednim wyborem dla niemowląt od pierwszego dnia życia. W materacach zostały zastosowane bezpieczne surowce. Co więcej, zostały one także sprawdzone na obecność metali. Wybierając materac Hilding dla dziecka możesz liczyć nie tylko na odpowiednie wsparcie malucha, prawidłowy rozwój jego kręgosłupa, ale także bezpieczeństwo. Materace Hilding są także odpowiednie dla alergików, bo nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia czy surowców alergennych.

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka jest dużo ważniejszy, niż wielkość łóżeczka, pościel, czy dodatki. To on ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój dziecka i jego prawidłową postawę, dlatego warto postawić na materacyk o odpowiednich parametrach, który został zarekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka. W innym przypadku możemy przyczynić się do powstawania wad kręgosłupa u malucha. Dlatego podjęcie odpowiedzialnej decyzji to inwestycja w komfort i zdrowie dziecka. Nie tylko teraz, ale i na całe jego życie.