Zaznacz stronę

Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje pianek i jaki materac piankowy będzie dla Ciebie najlepszy.

Czym jest materac piankowy?

Materace piankowe to jedne z najnowocześniejszych typów materacy. Są uważane za trwałe i polecane osobom, które często zmieniają pozycję w ciągu nocy. To też bardzo dobry rodzaj materaca dla dziecka, bo stanowi idealne podparcie dla jego kręgosłupa, który cały czas jeszcze rośnie. Materace piankowe dla dzieci są zazwyczaj wykonane ze specjalnej pianki antybakteryjnej, z dodatkowymi otworami wentylacyjnymi, które zmniejszają ryzyko rozwoju w nich wilgoci oraz są specjalnie wyprofilowane w ten sposób, aby dziecko nie wypadło w trakcie snu z łóżeczka. Materace piankowe, zwłaszcza wykonane z pianek wysokoelastycznych czy termoelastycznych są też polecane osobom z problemami z kręgosłupem oraz często marznącym w nocy.

Materace piankowe – rodzaje

Pianka na materac może być lateksowa, wysokoelastyczna, termoelastyczna lub poliuretanowa. Sprawdź, jaki materac piankowy najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

  • Pianka lateksowa – gwarantuje bardzo dobrą twardość punktową. Co to dokładnie oznacza? Pianka na materac umożliwia różny stopień nacisku na poszczególne partie ciała i kręgosłupa, zapewnia więc bardzo komfortowy sen. W lateksie bardzo trudno rozwijają się też bakterie, dlatego materac piankowy lateksowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób z wrażliwą i alergiczną skórą. Ten typ materaca jest też uznawany często za najbardziej trwały materac piankowy.
  • Pianka poliuretanowa – to bardzo podstawowy rodzaj pianki. Zdarza się, że z czasem może szybciej tracić swoje właściwości i się odkształcać. Ma jednak jedną dużą zaletę: materace piankowe wykonane z tego materiału są zazwyczaj znacznie tańsze! Zależy Ci na materacu w dobrej cenie? Masz swojego kandydata!
  • Pianka wysokoelastyczna  – to wprawdzie odmiana pianki poliuretanowej, ale jest Mercedesem wśród pianek poliuretanowych. Jest bardziej luksusowa i zazwyczaj droższa. Pianka do materaca wysokoelastyczna dużo lepiej dopasowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu śpi Ci się na niej super wygodnie. Jest też odporna na odkształcenia i bardziej wytrzymała. Pianki wysokoelastyczne mają też porowatą strukturę, co zapewnia dobrą wentylację i zmniejsza ryzyko rozwoju w nich bakterii czy grzybów. Dlatego są one polecane osobom z alergiami. Bezpiecznie, bez ryzyka uczuleń, możesz spać m.in. na materacu Massage Hilding. To materac odwracalny, w którym wszystkie materiały są antyalergiczne. Ma on też siedem stref twardości, dlatego stanowi dobre podparcie dla pleców i jest bardzo dobrym materacem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.
  • Pianka termoelastyczna – to najbardziej luksusowa pianka na materac. Reaguje na temperaturę ciała i jego nacisk, dlatego dopasowuje się do jego kształtu jak marzenie. Przez prawie idealne dopasowanie do ciała, zapewnia perfekcyjne podparcie dla kręgosłupa na każdym jego odcinku. Dzięki temu gwarantuje zdrowy i relaksujący sen. Taka pianka do materaca ma też dobre właściwości antybakteryjne i jest zazwyczaj bardzo wytrzymała, dlatego materac, który ją posiada, jest dobrą inwestycją na lata. Razem z materacem lateksowym, materac z pianki termoelastycznej jest jednym z najbardziej trwałych typów materacy. Na pewno przez długie lata będzie Ci służył materac CUREM.REG, który oprócz pianki termoelastycznej ma jeszcze dwie inne pianki – wysokoelastyczną Fusion i hybrydową piankę Serene. Jest niezwykle wygodny, a przy tym wytrzymały, bo dostajesz na niego aż 20 lat gwarancji.

Materac piankowy – jaki wybrać?

Już wiesz, czym różnią się poszczególne materace piankowe i która z pianek najlepiej spełni Twoje wymagania. Zastanawiając się, jaki materac piankowy wybrać, musisz rozważyć jeszcze jedną rzecz – jego twardość.

Materac piankowe mogą być miękkie, o średnim stopniu twardości i twarde. To, jaką twardość wybierzesz, powinno zależeć od tego, w jakiej pozycji śpisz.

  • Pozycja na boku – jeśli najczęściej zdarza Ci się spać w tej pozycji, według ekspertów, najlepszy będzie dla Ciebie materac miękki lub średnio twardy. Dzięki temu unikniesz zbyt dużego napięcia mięśni w okolicach bioder i ramion.
  • Spanie na plecach – tutaj właściwe sprawdzi się każdy stopień twardości, ale najlepszym wyborem będzie materac o średnim stopniu twardości.
  • Pozycja na brzuchu – gdy przesypiasz większość nocy w tej pozycji, materac piankowy nie może być zbyt miękki. W innym wypadku Twoja klatka piersiowa może się w nim „zapadać”, co spowoduje zbyt mocne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym. Idealny będzie więc twardszy materac.
  • Nocny atleta – jeśli zdarza Ci się często zmieniać pozycję ciała w trakcie snu – rano budzisz się na boku, innym razem na plecach czy na brzuchu, najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie materac o średnim stopniu twardości.
    W wystarczającym stopniu będzie podpierał ciało we wszystkich pozycjach, bez ryzyka przeciążenia poszczególnych partii kręgosłupa.

Kupując materac piankowy zwróć też uwagę na jego inne funkcje. Dodatkowe powłoki antyalergiczne, jeśli masz problemy ze skórą czy pokrowce pochłaniające wilgoć, gdy zdarza Ci się pocić w nocy. Taki specjalny pokrowiec ma m.in. materac SleepMed Comfort. Do tego ma aż siedem stref twardości, jest niezwykle elastyczny, odwracalny i możesz go kupić w dowolnym stopniu twardości.